Šta su to hemoroidi?

Hemoroidi su arterio – venski jastučići, koji su locirani u anusu i učestvuju u zadržavanju tečnih stolica i vjetrova.  Hemoroide ima, maltene, svatko, bez obzira na pol ili životnu dob. Vremenom se mogu uvećati i zadavati probleme. U početnim fazama (prvom i drugom stepenu),  hemoroidi se ne mogu vidjeti niti napipati, nego tek kada ispadnu vani, te se spontano vrate unutar anusa (treći stepen) ili se ne mogu rukom vratiti (četvrti stepen).

Koji su simptomi hemoroida?

Simptomi mogu biti od vrlo blagih, kao što su peckanje i svrbež u i oko anusa, do vrlo ozbiljnih, krvarenja i bolova. Krv se, najčešće, javi prilikom vršenja velike nužde u vidu tragova na toalet papiru ili klozetskoj šolji, te je svjetlo crvene boje. Hemoroidi, najčešće, ne bole, osim u situacijama kada ispadaju van anusa i ne mogu da se vrate. Ovi simptomi mogu biti izazvani i drugim bolestima, kao što je upala sluznice debelog crijeva ili tumorima. Iz tih razloga, je svakako uputno, javiti se proktologu na pregled, jer je to jedini način da se postavi tačna dijagnoza i odredi ispravan tretman.

Kako nastaju hemoroidi?

Najčešći uzroci hemoroida su fizička neaktivnost i nezdrava ishrana. Nezdrava ishrana se sastoji u   smanjenom unosu voća, povrća, žitarica, odnosno smanjenom unosu hrane, bogate vlaknima, te pretjeranim unosom slane, ljute, kisele hrane, koja sadrži različite hemijske dodatke, poput konzervansa. 

Zašto se preporučuje hrana bogata vlaknima  i koje su to namirnice koje su bogate vlaknima?

Hrana bogata vlaknima omekšava stolicu, čisti probavni sistem, sprečava zatvor. Od namirnica bogatih vlaknima su: grah, grašak, kupus, krompir, špinat, brokule, prokulice, cvekla, mrkva, kruške, šljive, jabuke, banane, narandže, bobičasto voće, smokve, bademi, laneno sjeme, orasi, žitarice…

Šta je sa unosom tečnosti?

Dozvoljene su sve vrste prirodnih sokova, naravno, negaziranih. Ali ipak, broj 1 je Voda.

Voda, prirodna, negazirana, ima značajno mjesto u metabolizmu, te njen, nedovoljan unos, izaziva otežano pražnjenje debelog crijeva.  Koliko je to dovoljno, neki kažu 2 litra, drugi 8 čaša, minimalno, a i više ovisno o tjelesnoj težini, pojačanom znojenju, teškim fizičkim poslovima ili sportskim aktivnostima, godišnjem dobu… Sa dodatkom limunovog soka, jedna čaša vode ujutro pomaže u regulaciji stolice. Ovako jednostavno, spravljen napitak, će pozitivno uticati na cjelokupan organizam, a ne samo na hemoroide.

Kako se liječe hemoroidi?

Pacijenti obično sami ili na preporuku farmaceuta, započinju teraiju, tzv. antihemoroidalijama. Preparati u vidu tableta ili kapsula su najčešće na bazi BIOFLAVONOIDA. Za lokalnu upotrebu se koriste kreme, gelovi, masti koji mogu sadržavati antiseptike, adstringense, kortikosteroide, anestetike, mentol… Međutim, nijedan preparat ne može promjeniti stanje nabolje, ako osoba ne promjeni životni stil.

Šta ako nema poboljšanja, nakon medikamentozne terapije? 

Hemoroide je u početnim stadijima moguće sklerozirati, dakle injekcije sa sklerozantnim sredstvima, koje se direktno apliciraju u hemoroid. Dalje, hemoroide je moguće podvezati gumenim prstenčićima.

Šta, ako i tada ne dođe do poboljšanja?

Ostaje operativni zahvat. Danas ima novijih operativnih metoda, kao što je stapler hemoroidopeksija (Longo), kao što je podvezivanje hemoroida pod kontrolom ultrazvuka (THD, HAL), zatim laserske operacije ii druge.

Kako vi to radite u Centru Odobašić?

Nakon detaljne koloproktološke obrade pacijenta, koje podrazumijeva proktološki pregled i kolonoskopiju, slijedi operativni zahvat. Mi, ambulantno, u lokalnoj anesteziji i uz blagu analgosedaciju, potpuno bezbolno operišemo hemoroide III i IV stepena, modernim aparatom Ligasure, a  po metodu Milligan-Morgan. Pacijent nakon 2 sata, odlazi kući, na svojim nogama.

 Mogu li se hemoroidi vratiti nakon operacije?

Operativno liječenje hemoroida po metodi Ligasure Milligan – Morgan (otvorena hemoroidektomija), je jedina metoda, koja je uspješna 100% ili drugačije rečeno, hemoroidi se ne vraćaju.

VIDEO