Analna fisura

Šta je to analna fisura?

Analna fisura je rascjep u anusu, koji je najčešće posljedica krutih stolica, ali i proliva. Nakon 8-12 sedmica ona postaje hronična. Rascjep ne zarasta zbog prisustva stolice, te spazma analnog sfinktera i ishemije. 

Koji su simptomi analne fisure?

Simptomi mogu biti u početku, od vrlo blagih, kao što su peckanje i svrbež u i oko anusa, do vrlo ozbiljnih, krvarenja i bolova, te lažnih poziva na stolicu i osjećaja da se ne može u cjelosti isprazniti debelo crijevo.. Krv se, najčešće, javi prilikom vršenja velike nužde u vidu tragova na toalet papiru ili klozetskoj šolji, te je svjetlo crvene boje. Bolovi se javljaju za vrijeme i nakon vršenja velike nužde i traju i po nekoliko sati. Ovi simptomi mogu biti izazvani i drugim bolestima, kao što je upala sluznice debelog crijeva ili tumorima. Iz tih razloga, je svakako uputno, javiti se proktologu na pregled, jer je to jedini način da se postavi tačna dijagnoza i odredi ispravan tretman.

Kako nastaje analna fisura?

Najčešći uzroci analne fisure su fizička neaktivnost i nezdrava ishrana, nedovoljan unos tekućine, te posljedično, neuredne i krute stolice. Nezdrava ishrana se sastoji u   smanjenom unosu voća, povrća, žitarica, odnosno smanjenom unosu hrane, bogate vlaknima, te pretjeranim unosom slane, ljute, kisele hrane, koja sadrži različite hemijske dodatke, poput konzervansa. 

Zašto se preporučuje hrana bogata vlaknima  i koje su to namirnice koje su bogate vlaknima?

Hrana bogata vlaknima omekšava stolicu, čisti probavni sistem, sprečava zatvor. Od namirnica bogatih vlaknima su: grah, grašak, kupus, krompir, špinat, brokule, prokulice, cvekla, mrkva, kruške, šljive, jabuke, banane, narandže, bobičasto voće, smokve, bademi, laneno sjeme, orasi, žitarice…

Dozvoljene su sve vrste prirodnih sokova, naravno, negaziranih. Ali ipak, broj 1 je Voda.

Voda, prirodna, negazirana, ima značajno mjesto u metabolizmu, te njen, nedovoljan unos, izaziva otežano pražnjenje debelog crijeva.  Koliko je to dovoljno, neki kažu 2 litra, drugi 8 čaša, minimalno, a i više ovisno o tjelesnoj težini, pojačanom znojenju, teškim fizičkim poslovima ili sportskim aktivnostima, godišnjem dobu… Sa dodatkom limunovog soka, jedna čaša vode ujutro pomaže u regulaciji stolice. Ovako jednostavno, spravljen napitak, će pozitivno uticati na cjelokupan organizam, a ne samo na regulaciju stolice.

Kakva je razlika imeđu analne fisure i fistule?

Analna fisura koja se ne liječi, može vremenom „prerasti“ u duboku gnojnu kolekciju, koja formira kanal i nastaje analna fistula. Način liječenja analne fistule je znatno kompleksniji u odnosu na analnu fisuru.  

Kako se liječi analna fisura?

Analna fisura se liječi gelovima i kremama, na bazi nitroglicerina, nifedipina, lidokaina, te se rade vježbe analne dilatacije.  Međutim, nijedan od navedenih preparata ne može promjeniti stanje nabolje, ako osoba ne promjeni životni stil.

Šta ako nema poboljšanja, nakon medikamentozne terapije? 

Analnu fisuru, ako pređe u hronični oblik, treba operisati.

Kako vi to radite u Centru Odobašić?

Nakon detaljne koloproktološke obrade pacijenta, koje podrazumijeva proktološki pregled i kolonoskopiju, isključujemo hronične crijevne upalne bolesti, kao što su ulcerozni kolitis i Kronova bolest. Nakon postavljene indikacije za operativni zahvat, slijedi uobičajena preoperativna priprema. Mi, ambulantno, u lokalnoj anesteziji i uz blagu analgosedaciju, potpuno bezbolno operišemo hroničnu analnu fisuru. Radimo eksciziju fisure i/ili lateralnu parcijalnu sfinkterotomiju Pacijent nakon 2 sata, odlazi kući, na svojim nogama.

 

Kakvi su rezultati operativnog liječenja?

Operativno liječenje hronične analne fisure daje odlične rezultate, te ih povremene vježbe dilatacije i promjenu stila života, čine još boljim.

Video: Sve što trebate znati o analnoj fisuri