Anorektalna fistula je ljevkasti prostor u vidu kanala, sa jednim otvorom u analnom kanalu i drugim na perianalnoj koži. Karakteristièni simptomi su sekrecija i ponekad bol. Dijagnoza se postavlja fizikalnim pregledom i sigmoidoskopijom. U velikom broju sličajeva liječi se hirurškim putem.

Predisponirajući uzroci su Crohnova bolest i tuberkuloza. Većina fistula potječe iz anorektalnih kripti, dok druge nastaju kao posljedica divertikulitisa, neoplazmi ili traume. 

Anamnestički obično se  navodi pojava apscesa nakon koje uslijedi povremena ili trajna sekrecija. Sekret je gnojan i/ili serosangvinolentan. Bol je prisutna kod pridružene infekcije. Inspekcijom se mogu uočiti jedan ili više sekundarnih otvora. Često se može palpirati i vrpčasta tvorba. U fistulozni kanal može se uvesti sonda i odrediti njegov smjer i dubinu. Anoskopija i sondiranje mogu otkriti primarni otvor fistule, ali je neophodno učiniti i sigmoidoskopiju.

Liječenje može biti u smislu konzervativnog pristupa, gdje se pacijentima preporučuje terapija u vidu antibiotika i imunosupresiva. Drugi pristup je hirurški, gdje se cijeli kanal tj. njegov svod otvara i ta operativna metoda se zove fistulotomija. Hirurški pristup se izbjegava kod osoba koje već boluju od ulceroznog kolitisa ili Chronove bolesti.